e-katılım

E-Katılım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT’ler) aracılığıyla sivil katılımı ve açık, katılımcı yönetimi teşvik etmekle ilgilidir. Artan kanıtlar, hükümetler ve vatandaşlar arasında katılım ve güçlendirilmiş işbirliği için bir araç olarak e-Katılımın hızla yaygınlaştığına işaret ediyor.

Amacı, hem bireysel vatandaşların güçlendirilmesi hem de bir bütün olarak toplumun yararı için bilgi ve kamu hizmetlerine erişimi iyileştirmek ve politika oluşturmaya katılımı teşvik etmektir.

Bu nedenle Kurul, Avrupa çapında bir program olan EUth’a katılmayı seçmiştir. EUth, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen yenilikçi bir üç yıllık araştırma projesidir. Projenin amacı, siyasi karar alma süreçlerine daha fazla gencin katılımını sağlamak ve gençlerin siyasi kurumlara olan güvenini artırmaktır. Bu nasıl elde edilir? Sekiz farklı ülkeden on bir proje ortağı, akıllı telefonlar ve tabletler için farklı mobil araçlar ve uygulamalarla birlikte açık ve kullanımı kolay bir çevrimiçi katılım platformu geliştirdi. Bu sayede gençler istedikleri zaman ve istedikleri yerde minimum çaba ile katılım sağlayabilirler.

Kıbrıs Gençlik Kurulu, platformu Ulusal Gençlik Stratejisi (NYS) amaçları doğrultusunda test ederken kullanıyor.

Nasıl katılacağım:

  • Bu noktada NYS Eylem Planlarının geliştirilmesine yönelik bir e-danışma süreci devam etmektedir.
  • Katılmak için buradan kayıt olmalısınız. LÜTFEN DANIŞMANIN sadece Yunanca olduğunu UNUTMAYINIZ.
  • O zaman bize NYS’nin önceliklerinden hangisini, hükümetin önce ve ne şekilde uygulaması gerektiğini söylemenizi istiyoruz.
  • Teklifiniz açık, özlü ve cevaplı olmalıdır: kim, neyi, ne zaman ve nasıl yapmalı.
  • Platform aracılığıyla, akranlarınız tarafından önerilen en iyi fikirleri – size göre – oylayabilirsiniz.
  • Önerileriniz veya en çok oylananlar, NYS önlemlerini tasarlarken bunları dikkate almak üzere Sektörler Arası Komiteye (yani hükümetlerin temsilcileri) sunulacaktır. Eylem Planları sizin fikirlerinizle sürekli zenginleşecektir.

NYS’nin sekiz faaliyet alanının her birine ilişkin tekliflerinizi aşağıdaki linklere tıklayarak iletebilirsiniz:

Kültür ve yaratıcılık
İstihdam ve Girişimcilik
Sosyal İçerme
Katılım
Eğitim ve öğretim
Sağlık ve Refah
Gönüllülük
Gençlik ve Dünya

 

NOT: Platform geliştirmek için test edilmektedir. Bu nedenle, herhangi bir sorun veya zorlukla karşılaşırsanız veya daha iyi nasıl çalışabileceğine dair bir fikriniz varsa, lütfen bize kepli.limassol@onek.org.cy adresinden bir e-posta gönderiniz.